Tények és tévhitek az alkoholról
Alkoholt, de mennyit?
Kutatások szerint a mérsékelt alkoholfogyasztás nem jelent egészségi kockázatot, a kis mennyiségű minőségi alkoholos ital – például vörösbor – fogyasztása csökkenti az érelmeszesedés kialakulását. Sőt, a mérsékelt alkoholfogyasztók szív- és érrendszeri problémák miatti halálozása mintegy 50 százalékkal alacsonyabb lehet, mint a teljesen absztinenseké. Ne feledjük azonban, hogy csak a kiegyensúlyozott étrend és a megfelelő mozgás mellett bízhatunk abban, hogy az alkoholos italok kis mennyiségű fogyasztása nem jelent egészségi kockázatot.
Észrevétlen kalóriák
Az alkoholos italokban jelentős mennyiségű energiát találunk: 1 gramm alkohol 7,1 kcal-nak felel meg, azaz 4 cl pálinka 100 kcal energiát is jelenthet, de ugyanennyi csokilikőr elfogyasztásával 140 kcal-t viszünk be a szervezetünkbe. Ezért is fontos a tömény italokból is betartani a mértéket, hiszen az alkohol mellett eszünk is, abból származik igazán energia. Fontos még, hogy a pálinka, likőrök mellett és /vagy előtte vegyünk magunkhoz ételt, legyen, ami felszívja az alkoholt, ne „üssük ki” magunkat idő előtt, mielőtt elkezdődne a buli.
Kutyaharapást szőrével?
Mit tegyél, ha mégis elszaladt veled a ló, többet ittál a kelletténél és macskajaj kínoz? Ne dőlj be a mondásnak, hogy „kutyaharapást szőrével”, ez badarság! Ne igyál alkoholt másnap, mert csak rosszabbul leszel. A legfontosabb: hidratálj! Igyál sok vizet, ásványvizet, mosd át a szervezeted! A húsleves, korhelyleves ilyenkor igazi orvosság lehet Szintén jöhetnek a gyümölcsök és a magas folyadéktartalmú levesek, no meg a multivitamin készítmények. Aludj, pihenj minél többet, a szervezeted hamarabb regenerálódik. Ha van erőd, menj ki egy nagyot sétálni a szabad levegőre – a mozgás segítheti a méreganyagok távozását.
Antal Emese
dietetikus, szociológus